Jak začít fotit
Poměrně často se mi poslední dobou stává, že mi chodí dotazy jak začít fotografovat, jaký fotoaparát, jaký objektiv a tak dále.
Pro ty, co plánují udělat ve fotografii své první kroky, jsem se rozhodnul sepsat pár slov o tom, co fotografování obnáší, co radím začátečníkům a jak to celé vnímám já.
Prvně vám chci pogratulovat k tomu, že jste si vybrali zrovna fotografii! Je to krásný koníček.
Začnu technikou. Prosím vás. Neřešte ji tolik. Alespoň ne pro začátek. Je naprosto jedno čím fotíte. Jestli fotíte mobilem, kompaktem, zrcadlovkou anebo naopak bezzrcadlovkou. Ve výsledku totiž nikoho nezajímá. Důležitý je jen a pouze výsledek. Napadlo vás někdy při čtení knihy, jestli jí autor psal na psacím stroji, počítači anebo dokonce pastelkou? Troufnu si tvrdit, že ne. Vás prostě zajímá, jak to napsal a ne čím. To stejné platí pro fotografii!
Expoziční režimy jsou ta samá písnička. Mnoho zkušených fotografů vám bude hned z kraje motat hlavu tvrzením, že jedině plný manuál je správný a ty ostatní režimy co na foťáku máte, jsou k ničemu a výrobce je tam dal zřejmě omylem. Nevěřte tomu. Za prvé to není tak docela pravda a za druhé jste na začátku, a proto radím jít cestou co nejmenšího odporu a nemotat si hlavu (alespoň pro začátek) zbytečným nastavováním fotoaparátu, které vás bude u focení jen zdržovat a možná i pokazí nějakou fotku. Spíš se z kraje zaměřte na kompozici, až jí zvládnete, tak pokračujte dál. Vždyť na co je krásně exponovaný snímek, který má naprosto špatnou kompozici? No tak vidíte :)
Ono je to ve výsledku to samé jako s tou pastelkou. Když si prohlížíte jakoukoliv fotografii, tak si jistě neříkáte, jestli to autor fotil prioritou clony, manuálem nebo expoziční automatikou.
Jestli vás má fotografování opravdu chytit, tak si ho nenechte zkrátka hned z kraje otrávit tím, že bude pro vás focení příliš složité.
Na začátek vám spíš doporučuji se věnovat hlavně kompozici snímku. Vyhněte se zbytečným chybám v rozmístění objektů v obraze a volte zajímavé pohledy. Na internetu je opravdu veliké množství materiálu, které se touto problematikou zabývá. Kdybyste ale z žádného nebyli úplně moudrý, tak mi dejte vědět a já se pokusím to v příštím článku nějak vysvětlit. Když to jen půjde, tak choďte na výstavy, pořiďte si knihy a hlavně mějte stále oči dokořán. Foťte, i když zrovna nemáte foťák. Zdá se vám to divné? Mě upřímně taky když to po sobě tady čtu, ale dává to smysl. Nebojte. Tím, že se neustále koukáte kolem sebe a říkáte si jak a proč byste to či ono vyfotografovali, si totiž skvěle trénujete oko. Bude také moc fajn, když nad fotografií jako takovou budete ve volných chvílích přemýšlet a ona se vám dostane pod kůži.
Vězte, že pravidla jsou jistě fajn, ale zároveň nejsou dogma, které nejdou porušit. Foťte s radostí a svou myslí. Je to váš pohled na svět a jen vy víte, jak ho cítíte. Případnou kritiku přijměte s pokorou, ale zároveň se jí nenechte znechutit. Nechte si poradit, ale buďte svoji. Jste na začátku, tak je jasné, že se vše teprve učíte. Žádný učený z nebe nespadnul ......
Jestli chcete, aby vás fotografie bavila, tak se jí věnujte!